فواید آب ازن دار و کاربردهای آن در صنعت و پزشکی

فواید آب ازن دار و کاربردهای آن در صنعت و پزشکی

آب ازن دار اصطلاحی نیست که اغلب بشنوید. این امر باعث می شود که به لایه ازن فکر کنید و در بین ما تعداد کمی هستند که در مورد درمان با ازن شنیده اند یا از دندانپزشک خود پرسیده اند که برای شستشوی دهان از چه آبی استفاده کنند. به نظر می رسد اعتقاد بر این است که آب ازن دار خالص ترین شکل آب است و عاری از هرگونه ناخالصی است. اگرچه روشهای زیادی برای تصفیه آب مانند کلرزنی وجود دارد، ازن زنی در مقایسه با سایر روشهای فیلتراسیون مزایای بی نظیری را ارائه می دهد. این یک روش فیلتراسیون سازگار با محیط زیست است که به سرعت کار می کند و اثری از خود بر جای نمی گذارد. آب ازنه علاوه بر استفاده در مصارفی که به آب ضدعفونی شده نیاز دارد، مزایای سلامتی نیز دارد، مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب، افزایش سطح اکسیژن در بدن و موارد دیگر.

آب ازن دار

ازوناسیون چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

تصفیه آب از طریق اوزون زنی اساساً به معنی تزریق اوزون به آب است. ازن یک گاز آبی کم رنگ و بسیار واکنش پذیر است که به طور طبیعی در استراتوسفر و تروپوسفر وجود دارد، اما می تواند به صورت مصنوعی توسط دستگاه های ازن ژنراتور تولید شود. ازن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده و فرمول شیمیایی O3 دارد. شما قبلاً بوی گاز ازن را استشمام کرده اید، بوی تازه و تند که پس از رعد و برق ظاهر می شود ناشی از ازن است که در هنگام تخلیه الکتریکی رعد و برق ایجاد می شود.
فرآیند ازن سازی در طبیعت با کمک اشعه ماوراء بنفش خورشید انجام میشود. در این حالت، اشعه ماوراء بنفش یک مولکول اکسیژن را به دو اتم اکسیژن آزاد تقسیم می کند. این اتمهای تک و آزاد اکسیژن بسیار واکنش پذیر هستند ، به طوری که با سایر مولکولهای اکسیژن واکنش داده و اوزون تولید میشود. سپس این مولکول به ناخالصی ها و آلاینده های مختلف حمله قرار می کند و آنها را خنثی می‎کند، مشابه نحوه عملکرد کلر آزاد در استخر. هنگامی که آب خالص و عاری از ناخالصی است، ازن به مولکول اکسیژن تبدیل می شود.

مزایا و معایب آب ازن دار

در مقایسه با سایر روش های تصفیه آب، استفاده از ازن ژنراتور مزایای بی نظیری را ارائه می دهد. اول از همه، هیچ ماده شیمیایی در هنگام ازن زنی به آب اضافه نمی شود، که این امر را ایمن و سازگار با محیط زیست می کند. ازن زنی طعم آب را تغییر نمی دهد، برعکس، حتی طعم و بو را نیز بهبود می بخشد. ازن به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی تر از کلر در نظر گرفته می شود و واقعاً سریع عمل می کند. نکته آخر اینکه میزان pH آب تصفیه شده مهم نیست.
چند اشکال نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یک، هزینه تجهیزات ازن ساز است. ازن قابل ذخیره سازی و یا حمل نیست و باید در محل استفاده تولید شود. دو، ازن پس از حدود نیم ساعت دوباره به اکسیژن تبدیل میشود بنابراین مقدار باقیمانده ای ندارد. همچنین ازن دار کردن آب به مقدار مشخص دشوار است، زیرا تجهیزات اندازه گیری آن از خود دستگاه تولید کننده گرانتر هستند به همین دلیل است که شاید آب ازن دار به طور گسترده ای در پزشکی استفاده نمی شود.

کاربرد آب ازن دار

ضد عفونی

ازن یک ضد عفونی کننده با طیف گسترده است که می تواند میکروارگانیسم های مختلف از جمله باکتری ها، قارچ ها، اسپورهای باکتریایی و قارچی و ویروس ها را غیرفعال و خنثی کند. از این رو، ازن آب دار برای اهداف ضد عفونی نیز استفاده می شود. از این آب می توان برای شستن میوه ها، سبزیجات و ماهی ها استفاده کرد تا آنها را از شر سموم دفع آفات که گاهی در محصول یافت می شوند ، خلاص کنید. علاوه بر این ، شستن میوه ها و سبزیجات تازه با آب ازن دار به جای آب معمولی از شیر، به آنها کمک می کند تا تازه بمانند و مدت بیشتری خراب نشوند. همچنین می توان از آب ازون شده برای از بین بردن بوی نامطبوع لباس با خیساندن یا شستن لباس ها در آن استفاده کرد. از آب ازن دار می توان برای ضدعفونی برخی وسایل منزل مانند سطوح مکرر استفاده شده، سینک ظرفشویی، مسواک، میزهای آشپزخانه، ظروف، تخته های برش و موارد دیگر استفاده کرد.

در صنعت از آب ازن دار استفاده بسیاری میشود. مثلا در تمام کارخانه های تولید مواد غذایی یا کشتارگاه ها به صورت روزانه تمام خط تولید با ازن دار شسته میشود. زیرا این فرآیند سریع است و نیاز به آب جوش یا مواد شوینده ندارد. همچنین تمام تولید کنندگان محصولات کنسروی یا بسته بندی شده، مواد اولیه خود را اگر با آب ازن دار شستشو دهند علاوه بر کاهش هزینه های آنها، موجب افزایش ماندگاری محصول تولیدی خواهد شد.

برای دریافت مشاوره های تخصصی جهت استفاده از دستگاه ازن ژنراتور در کارگاه یا کارخانه خود با ما تماس بگیرید

ضد عفونی با آب اوزونه

استفاده در دندانپزشکی

اولین استفاده از آب ازن شده در دندانپزشکی به دهه 1930 برمی گردد. برای ضدعفونی کردن حفره دهان و کمک به ترمیم زخم استفاده شد. تا به امروز، بسیاری از دندانپزشکان از ازن آب برای درمان التهاب و ضد عفونی کردن زخم ها استفاده می کنند. علاوه بر این، شستن دهان با آب ازنه و غرغره کردن آن پس از انجام برخی از درمان های دندانپزشکی نیز می تواند مفید باشد تا از توسعه احتمالی عفونت های باکتریایی و بیماری های گلو جلوگیری شود. آب ازون شده نیز برای تسکین درد دندان و برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. علاوه بر این، ازن درمانی به طور گسترده ای در درمان و مدیریت حفره های دندان، دندانپزشکی ترمیمی، دندانهای بیش از حد حساس، ریشه و بسیاری از کاربردهای دیگر دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه کنید تمام موارد ذکر شده باید توسط پزشک انجام شود.

Application_of_Ozone_Therapy_in_Dentistry

Ozone Therapy in Dentistry: A Brief Review for Physicians

ازن درمانی

ازن درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت عمومی مفید است. علاوه بر این، ازن درمانی را می توان به صورت مکمل با سایر درمان ها انجام داد، به این معنی که قدرت و تأثیر مکمل هایی را که ممکن است در حال حاضر مصرف کنید افزایش می دهد. اعتقاد بر این است که درمان با آب اوزون دار بدون در نظر گرفتن وضعیت سلامتی برای همه مفید است. این یک درمان ایمن و در دسترس است که دارای خواص درمانی و سم زدایی است. این به ویژه برای افرادی که مشکلات گوارشی، آکنه و بیماری های التهابی دارند موثر است.

خواص درمانی آب ازن دار

در حالی که درمان با گاز ازن فواید زیادی برای سلامتی خود به همراه داشته است ، اما در طب کنونی به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است زیرا گاز ازن برای ریه ها سمی است. از طرف دیگر آب ازن دار چنین عوارض جانبی ندارد. نگهداری و ذخیره سازی آب ازن بسیار راحت تر است.
آب ازون شده می تواند باکتری ها، قارچ ها، جلبک ها و انگل های مختلف را از بین ببرد، که مهمترین اصل در درمان آب ازن است. نوشیدن آب ازن شده باعث می شود ازن در تماس مستقیم با میکرو فلور روده شما قرار گیرد و مخمرها و باکتری های مضر را که می توانند مسئول نفخ، مشکلات گوارشی، افزایش وزن و حتی آکنه باشند، از بین ببرد.

علاوه بر بهبود سلامت روده، نوشیدن آب ازن باعث کاهش روند التهاب در بدن شما می شود، که به نوبه خود می تواند برای افرادی که از سندرم التهابی روده، میگرن، مشکلات گوارشی، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های التهابی رنج می برند، مفید باشد. آب ازونه همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و بدن شما را در مقابله با عفونت ها بیشتر قادر می سازد.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!