علت استفاده از فریت کابل

علت استفاده از فریت کابل

آیا تا کنون به علت استفاده از فریت کابل فکر کرده اید؟ فریت کابل چه کار میکند و چه تاثیری در سیستم دارد؟
در این نوشته می خواهیم این موضوع را با هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید…

فریت بید کابل

فریت کابل چیست؟

فریت کابل در واقع یک هسته فریت است که معمولا به شکل کلمپی دور کابل قرار میگیرد البته نوع توروید یا رینگی هم دارد که تنوع بالاتری نسبت به نوع کلمپی آن دارد. برند TDK یکی از معروف ترین سازنده های فریت کابل است که در شکل فوق آن را میبینید.

فریت کابل چه تاثیری دارد؟

چون هسته فریت یک ماده مغناطیسی است پس فریت کابل هم با عبور جریان از داخل آن مغناطیسی میشود به عبارت دیگر خاصیت سلفی ایجاد میکند. میدانیم که سلف در فرکانس های بالا امپدانس بزرگی از خود نشان میدهد و در فرکانس های پایین مانند اتصال کوتاه است و تاثیری ندارد. تصور کنید بر روی یک کابل (مثلا تغذیه دستگاه یا هر کابل دیگری) یک سری سیگنال یا توان الکتریکی در حال انتقال باشد(یعنی فرض میشود که فرکانس کاری پایین و کمتر از ۱ مگاهرتز است) و یک سری نویز (که معمولا فرکانس آن بیش از ۱۰ مگاهرتز است) بروی کابل سوار میشود. فریت بید باعث میشود نویز امپدانس بزرگی را در برابر خود ببیند و نتواند از کابل عبور کند اما سیگنال اصلی چون فرکانس پایینی دارد به راحتی عبور میکند.

حال ممکن است این سوال به وجود آید که نویز از نظر فیزیکی کجا میرود؟
نویز به صورت تلفات مغناطیسی در هسته فریت کابل تلف میشود و از بین میرود.

مدار معادل فریت بید

مدار معادل فریت بید

همانطور که اشاره شد فریت بید خاصیت سلفی دارد اما اگر به طور دقیق تر بررسی و مدل سازی شود به مدار معادل فوق میرسیم که ترکیبی از سلف و خازن و مقاومت است. پاسخ فرکانسی این مدار در شکل زیر آورده شده است همانطور که مشاهده میکنید اگر فرکانس خیلی بالا برود (مثلا در حد گیگا هرتز) دیگر این فریت بید ها اثری ندارند در واقع هر مدلی تا یک فرکانس خاصی را پوشش میدهد که به طور معمولا تا ۵۰ مگاهرتز است.

پاسخ فرکانسی فریت بید کابل

نویز از کجا می آید؟

هر دستگاهی که تغییرات فرکانس بالای ولتاژ و خصوصا جریان داشته باشد باعث انتشار نویز میشود مهمترین منابع نویز منابع تغذیه سوئیچینگ، درایو موتورها، آنتن های مخابراتی بزرگ و موتورهای DC هستند.

فریت کابل را کجا قرار دهیم؟

معمولا در انتهای کابل و جایی که به دستگاه متصل میشود اگر باز هم نویز به طور کامل حذف نشد باید تعداد فریت کابل را بیشتر کنید یا کابل را چند دور داخل فریت بگردانید. توجه کنید قرار دادن فریت کابل در جایی غیر از انتهای کابل تاثیر چندانی ندارد.

در این قسمت دو ویدیو از تاثیر فریت کابل بر روی پروب اسکوپ و دیگری بر روی LCD یک دستگاه پرینتر ۳D مشاهده میکنید. این اختلالات همانطور که گفته شد عموما مربوط به منبع تغذیه سیستم است.

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!