آیا اوزون ویروس کرونا را میکشد؟

آیا اوزون ویروس کرونا را میکشد؟

تاکنون هیچ واقعه‌ی پزشکی در تاریخ معاصر، تاثیری به شدت ویروس کرونا و بیماری کووید 19 بر سلامت جهانی و اقتصاد نداشته است. در زمان نگارش این مقاله، عمده‌ی اقتصادهای بزرگ با نوعی تعطیلی و قرنطینه مواجه شده اند که سبب اختلال قابل توجه در تجارت‌ها و تغییر چشمگیر وضعیت زندگی بشر برای چند ماه یا حتی چند سال آینده خواهد شد.

دولت‌ها، صنایع و شهروندان در تلاش به منظور کاهش روند شیوع کووید 19 متحد شده اند تا بدین ترتیب برای خدمات مربوط به حوزه‌ی سلامت، فرصتی جهت آمادگی در برابر افزایش ناگهانی تقاضای مراقبت و درمان، فراهم سازند. ضدعفونی کردن خانه‌، محل‌ کار و فضاهای عمومی، تاکتیکی کلیدی در مبارزه علیه ویروس کرونا و توقف شیوع کووید 19 می‌باشد. یک روش استرلیزاسیون، با استفاده از اوزون انجام می‌شود. استرلیزاسیون با اوزون، معمولا در بیمارستان‌ها برای ضدعفونی کردن تجهیزات، کاهش و یا حذف انتشار باکتری‌ها و ویروس ها به کار می‌رود. بنابراین در این میان، سوالی مطرح می‌شود: «آیا استرلیزاسیون توسط اوزون، منجر به نابودی ویروس کرونا که عامل بیماری کووید 19 است، می‌شود؟».

تاثیر اوزون بر ویروس کرونا

این پست وبلاگ، با نگاهی بر شواهد و مدارک، به شفاف‌سازی مزایای ضد عفونی محیط‌ها با اوزون و همچنین خطرات مرتبط با آن می‌پردازد.

اثبات نابودی ویروس SARS-COV توسط استرلیزاسیون با اوزون

در حال حاضر چندین مقاله علمی در زمینه تاثیر گذاری گاز اوزون بر ویروس کرونا یا SARS-CoV-2 (نام علمی ویروس کرونایی که سبب بیماری کووید 19 می‌شود) ارائه شده است که در زیر لینک چند مقاله را برای شما گردآوری کرده ایم اما دلایلی موجود است که باور به تاثیر آن را باز هم قوت می‌بخشد:

  • در مدت اپیدمی بیماری سارس (سال 2003) از استرلیزاسیون با اوزون به شکلی موفقیت‌آمیز برای پاک‌سازی محیطی که آلوده به ویروس کشنده‌ی کرونا (SARS-CoV-1 عامل بیماری سارس) بود، بهره‌جویی میشد.
  • از آنجا که SARS-CoV-1 نیز عضوی از خانواده‌ی ویروس‌های کرونا می‌باشد، بسیار محتمل است که استرلیزاسیون با اوزون در از بین بردن SARS-CoV-2 (ویروس کرونایی که عامل بیماری کووید 19 است) هم موثر واقع شود.

لیست مقالات معتبر که اثر گذاری ازن بر ویروس کرونا را بیان میکنند:

چگونه ضدعفونی با اوزون، ویروس کرونا را از بین می‌برد؟

ویروس‌های کرونا در دسته‌ی «ویروس‌های پوشش‌دار» طبقه‌بندی می‌شوند که معمولا بیشتر مستعد «چالش‌های فیزیکی-شیمیایی» هستند. به عبارت دیگر، آن‌ها تمایلی به قرار گرفتن در معرض اوزون ندارند.

اوزون این نوع از ویروس را با شکستن پوسته‌‌ی بیرونی آن و راه یافتن به داخل هسته (که منجر به آسیب‌رسانی به RNA ویروس می‌شود) نابود می‌سازد. همچنین اوزون قادر به آسیب رساندن به پوسته‌ی بیرونی ویروس از طریق فرایندی به نام اکسیداسیون نیز می‌باشد.

به بیانی ساده، قرار دادن ویروس‌های کرونا در معرض دوز‌های کافی از اوزون (بر حسب ppm در زمان) می‌تواند نتیجه‌ای در حد و اندازه‌ی نابودی 99 درصدی آن‌ها به جای بگذارد.

مضرات استفاده نادرست از اوزون

خطرات احتمالی ضد عفونی با اوزون چیست؟

تنفس گاز اوزون در زمان های بیشتر از چند دقیقه می‌تواند مضر باشد. علائم آن شامل سرفه، تنگی نفس و تشدید بیماری‌های تنفسی نظیر آسم می‌باشد. به همین دلیل، بسیاری از کشورها یک محدودیت 8 ساعته برای قرار گرفتن در معرض 70 ppb اوزون (هر ppb یک واحد در هر میلیارد واحد است) تعیین کرده‌اند. در اتحادیه‌ی اروپا، این محدودیت حتی پایین‌تر نیز در نظر گرفته شده است. اوزون یکی از شش آلاینده‌ی رایج توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده EPA و دیگر تنظیم‌کننده‌های زیست‌محیطی می‌باشد. قرار گرفتن در معرض اوزون در محل کار، توسط اداره‌ی ایمنی و بهداشت شغلی و همتایان آن‌ها در سراسر دنیا، کنترل می‌شود. وقتی صحبت از ضدعفونی محیط با ازن است اینطور فرض میشود که شخصی در آن محیط حضور ندارد. در این جالت هیچ خطری وجود ندارد و با آرامش خاطر میتوانید از دستگاه های ازن ژنراتور استفاده کنید.

نتیجه گیری

اوزون یکی از قویترین اکسید کننده ها در دنیا است. این گاز میتواند بسیاری از ویروس ها، باکتری و قارچ ها را از بین ببرد (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید) و در راه مبارزه با بیماری کرونا به جامعه کمک کند. اما اگر درست به کار گرفته نشود میتواند برای ما مشکلات تنفسی ایجاد کند. بنابراین اوزون فقط زمانی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد که کسی در آن مکان حضور نداشته باشد. حتما شما هم از محلول آب و وایتکس برای ضدعفونی سطوح استفاده کرده اید اما اگر ببینیم کسی این محلول را میخورد بسیار تعجب میکنیم. اوزون هم به مانند همین است. برای ضدعفونی محیط بسیار کارآمد است اما اگر شما هنگام استفاده از اوزون در آن محیط حضور داشته باشید مانند همان کسی هستید که محلول آب و وایتکس را میخورد!!!


برای تهیه دستگاه اوزون ساز برای ضدعفونی هوا میتوانید از اینجا اقدام کنید، این دستگاه میزان اوزون مناسب برای ضد عفونی یک منزل یا دفتر کار را تولید میکند. برای مکان های بزرگتر مانند سالن ها، سوله ها، مساجد و… با توجه به حجم محیط تعداد بیشتری را باید نصب کرد. همچنین بعد از خرید محصول مشاوره های لازم جهت استفاده صحیح و ایمن از این دستگاه به مشتریان داده خواهد شد.

اثرگذاری ازن بر عدم رشد باکتری ها

در تصویر فوق 3 کیت بالایی بدون استفاده از ازن در محیط و به صورت رندم از نقاط مختلف نمونه گیری شده است.  3 کیت پایینی قبل از نمونه گیری از محیط از دستگاه ازن ساز استفاده شده است. همانطور که میبینید تعداد باکتری های رشد یافته در کست های پایینی بسیار کمتر از کیت های بالایی است. همچنین اگر زمان اعمال ازن بر محیط بیشتر بود به طور کامل همه باکتری ها از بین میرفت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!