سوالات متداول در استفاده از اوزون در استخر

سوالات متداول در استفاده از اوزون در استخر

در این پست سوالات متداول در مورد استفاده از دستگاه های اوزون در استخر و حوضچه ها جهت تصفیه آب و گندزدایی را برای شما گردآوری نموده ایم:

سیستم اوزون در استخر
سیستم اوزون در استخر

ازن گونه ای از ساختار اکسیژن است. هنگامی که یک مولکول O2 یک اتم اکسیژن دیگر به دست می آورد به ازن تبدیل می شود. این حالتی بسیار ناپایدار برای اکسیژن است. در واقع ازن تمایل دارد اتم اکسیژن اضافه خود را در یک واکنش شیمیایی از دست دهد و دوباره به  فرم معمول اکسیژن بازگردد. به همین دلیل است که این گاز ضدعفونی کننده قدرتمندی را ایجاد می کند. این ساختار به طور طبیعی در جو زمین وجود دارد تا ما را از اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

برخی از کاربردهای رایج عبارتند از: تصفیه آب استخر، تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب و تصفیه هوا

مقدار ازن تولید شده توسط یک اوزون ساز نسبت به جو طبیعی که در آن زندگی می کنیم بسیار ناچیز است. هنگامی که ازن در آب حل شده، بسیار امن است. در واقع ازن اضافی به سرعت به اکسیژن تبدیل می شود.

نه! “Smog” یا “دود” آلودگی هوا ایجاد شده توسط آلوده کننده های احتراقی است. در حالی که دود حاوی مقادیر کمی از ازن است اما به طور عمده از مواد شیمیایی مضر مانند مونوکسید کربن تشکیل شده است. در واقع، دود و سایر آلاینده ها به لایه اوزون آسیب میزند.

خیر. زیرا ازن تولید شده بعد از چند دقیقه دوباره به اکسیژن تبدیل میشود و قبل از اینکه به جو زمین برسد دیگر ازن باقی نمانده است.

نه! در مقادیر لازم برای ضد عفونی کردن استخرها، ازن نسبت به انسان و تجهیزات در آب بسیار ملایم است. با این حال، هرگز نباید ازن خالص تنفس کرد.

بله بسته به غلظت، بوی آن از شیرین تا نسبتا ضدعفونی کننده متغیر است.

بله یکی از موثرترین و کاملترین ضد باکتریهای دنیا گاز ازن است که موجب تخریب دیواره باکتری و نابودی آن میشود.

بله اوزون تقریبا تمام انواع شناخته شده از ویروس ها را در آب و هوا را، از جمله ویروس ابولا، می کشد.

در مقادیر مورد نیاز برای تصفیه آب، ازن هیچ اثر بویایی قابل توجه، طعم و رنگ ندارد و برای افراد یا تجهیزات تحریک کننده نیست. ازن 3000 بار سریعتر از کلر هوا را پاک میکند و به جز اکسیژن خالص هیچ محصول جانبی تولید نمی کند. در مقابل، کلرین یک محصول شیمیایی به نام اسید هیپوکلریک و نمک های اضافی در آب تولید میکند.

بله با فیلتراسیون مناسب می توانید آنها را کاملا از بین ببرید.

ازن می تواند توسط نور ماوراء بنفش (UV) یا با تخلیه کرونا (CD) تولید شود.

یک لامپ مخصوص یک موج خاصی از نور ماوراء بنفش ایجاد می کند که مولکول های اکسیژن (O2) را به مولکول های اوزون (O3) تبدیل می کند. (با تقسیم مولکول های اکسیژن به اتم های اکسیژن فرد (O1) که سپس با مولکول های اکسیژن (O2) ترکیب میشود)  این فرآیند به طور آنی در محفظه اوزون در اوزون ساز بوجود می آید که گاز را تولید می کند. در واقع مشابه همان فرآیندی است که گاز اوزون در جو زمین توسط نور خورشید تولید میشود.

با عبور هوا از یک تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا، مولکول های اکسیژن شکسته شده و به اتم های آزاد اکسیژن تبدیل میشوند سپس این اتم ها با سایر مولکول های اکسیژن پیوند داده و مولکول O3 را به وجود می آورند. اگر از هوا برای تولید اوزون استفاده شود حدود 1 تا 3 درصد ازن تولید میشود و اگر از اکسیژن خالص استفاده شود حدود 4 تا 6 درصد ازن تولید میکند.

شاید! اورون خیلی قوی تر کلر عمل میکند اما چون یک گاز است نمیتواند به صورت کامل با تمام مولکول های آب در تماس باشد. به همین دلیل مقدار 0.5ppm کلر به صورت ماهانه شاید نیاز باشد. توجه داشته باشید که شما با استفاده از اوزون مصرف کلر بسیار کمتری دارید.

در ازن ساز های تخلیه کرونا شاید بعد از چند سال نیاز به تعویض برخی قطعات یا راکتور تولید اوزون باشد و در اوزون سازهای UV بعد از 3 تا 5 سال نیاز به تعویض لامپ است.

مقدار PH اوزون کاملا خنثی است و تاثیری بر روی آب ندارد.

معمولا هر چه دمای آب بالاتر باشد ازن کمتر در آب باقی میماند و سریعتر به اکسیژن تبدیل میشود برای همین شما باید دستگاه اوزون ساز خود را بر اساس بیشترین دمای استخر خود تعیین کنید.

  • اوزون بسیار قوی تر از کلر عمل میکند.
  • اوزون مانند کلر خطرناک نیست و کاملا با انسان و تجهیزات داخل آب سازگار و ملایم است.
  • اوزون بعد از 22 دقیقه به اکسیژن تبدیل میشود.
  • اکسیژن ایجاد شده توسط اوزون در آب حل میشود و آب را شفاف و زیبا نگه میدارد.
  • مصرف کلر شما را به شدت کم میکند.
مقایسه قدرت ازن با کلر و UV

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!