اوزون و کاربردهای آن

اوزون و کاربردهای آن

کاربرد اوزون در کشاورزی

کشاورزی

اوزون یک عامل موثر و یک جایگزین قوی آفت کش ها است. ازن بر حلاف آفت کش ها و سم ها هیچ مواد و اثری از خود بر جای نمیگذارد.

برج خنک کننده

برج های خنک کننده

اگر از اوزون در برج های خنک کننده استفاده شود نه تنها راندمان انتقال حرارت افزایش میابد بلکه برخی از مواد شیمیایی خطرناک را میتوان به وسیله ازن به سرعت اکسید کرد که این امر به حفظ محیط زیست نیز کمک میکند.

کاربرد اوزون در الکترونیک

الکترونیک

حذف مواد فتورزیست و تولید ویفرهای سیلیکونی فقط گوشه ای از کاربردهای ازن در الکترونیک است.

کاربرد اوزون در صنایع غذایی

غذا

ضد عفونی مواد غذایی نگرانی عمده برای صنایع غذایی و مصرف کنندگان آن است. ازن دارای قابلیت ضد عفونی قوی است و این امر در بسیاری از زمینه های پردازش و بسته بندی مواد غذایی بسیار مفید است.

کاربرد اوزون در هیدروپونیک

هیدروپونیک

استفاده از اوزون در هیدروپونیک ها، سولفید هیدروژن (H2S) و پاتوژن ها را از بین میبرد که منجر به تولید محصولات با کیفیت بالاتر می شود. همچنین با تصفیه آب میتوان از آب اضافی هنگام آبیاری بارها و بارها استفاده کرد و هزینه مصرف آب را کاهش داد.

کاربرد اوزون در خشکشویی

خشکشویی

استفاده از اوزون در لباس شویی های صنعتی بسیار مفید است. ازن میتواند به میزان قابل توجهی میزان آب گرم و شوینده مورد نیاز را کاهش دهد. علاوه بر این منسوجات کتانی اگر با اوزون شسته شوند طول عمر بیشتری دارند که این موضوع بسیار برای بیمارستان ها و هتل ها با اهمیت است.

کاربرد اوزون در پرورش ماهی

آبزی پروری

استفاده از اوزون در استخرهای پرورش آبزیان بسیار مرسوم و مورد توجه است. مخصوصا سیستم های اوزون و UV که میتواند مقدار باقی مانده ازن در آب را کنترل کند و آن را کاملا به اکسیژن تبدیل کند. علاوه بر قابلیت های ضد عفونی عالی، استفاده از ازن در آب میتواند میزان اکسیژن محلول در آب را به شدت بالا ببرد که برای زندگی آبزیان مفید است.

کاربرد اوزون در ضدعفونی

گندزدایی

اوزون قویترین ضدعفونی کننده نسبت به ضدعفونی کننده های موجود مانند کلر، اسید هیپو کلرید و پراکسید هیدروژن است. مزیت اصلی آن این است که هیچ پسماندی از خود بجا نمیگذارد و بعد از 20 دقیقه به اکسیژن تبدیل میشود.

کاربرد اوزون در بطری و بسته بندی

صنایع بسته بندی مثل بطری و کنسرو

اوزون در صنایع بسته بندی برای ضدعفونی و استریل کردن بطری ها به کار میرود

کاربرد اوزون در تصفیه آب

آب آشامیدنی

اوزون علاوه بر این که میتواند ویروس ها و باکتری های موجود در آب مانند E.coli، cryptosporidium  و rotavirus را از بین ببرد، باعث اکسید شدن فلزات سنگین موجود در آب مانند آهن و منگنز میشود.

شرکت افرا صنعت آماده ارائه خدمت در زمینه طراحی و تولید انواع اوزون ساز از توان های پایین و خانگی تا توان های بالا و صنعتی میباشد. یکی از نمونه های این محصول را میتوانید در این صفحه مشاهده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!